بخشدار سوسن

 

 

 

حسین مرادی

 

بخش سوسن از توابع شهرستان ایذه و در شمال غربی این شهرستان واقع شده است. مرکز بخش روستای ترشک می باشد که ۴۵ کیلومتر با مرکز شهر ایذه فاصله دارد .این بخش در منتهی الیه استان خوزستان و در همجواری چهارمحال بختیاری قرار گرفته است .رود کارون از میان دشت سوسن می گذرد و موجب زیبایی این بخش شده است .پوشش گیاهی این منطقه با وجود  اینکه در دامنه رشته کوههای زاگرس قرار دارند پوشیده از درختان بلوط و کلخونک و زالزالک می باشند . وجود دو عامل زمینهای حاصلخیز و رودخانه خروشان کارون عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعددی در گذشته بوده ،که اکنون در نقاط مختلف سوسن قابل مشاهده می باشند.
بخش سوسن محل سکونت تعدادی از طوایف شاخه هفت لنگ و بابهای دینارونی، بابادی و بهداروند ایل بختیاری هستند که سالیان طولانی در کنار هم در این خطه زندگی می کنند .اکثر ساکنین قبل از یکجا نشینی عشایر و دامدار بوده که ییلاق آنها در منطقه دینارون  در استان چهار محال و بختیاری و قشلاق آنها نیز سوسن بوده است.
از آنجایی که بخش سوسن دارای قدمت تاریخی می باشد لذا دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی در کنار طبیعت کم نظیر آن در فصول چهارگانه سال که هر یک زیبایی های خاص خود را داراست می باشد.
بخش سوسن دارای دو دهستان به نام های سوسن غربی و سوسن شرقی و ۱۰۵ روستا می باشد همچنین این بخش دارای ۲۹ شورا و ۳۷ دهیاری می باشد.
جمعیت بخش سوسن بالغ بر ۱۶۰۰۰ نفر می باشد.