افتتاح موزه باستان شناسی ایذه با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کشور

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان ایذه موزه باستان‌شناسی ایذه در زمینی به مساحت سه هزار و ۵۰۰ متر و با فضای هزار مترمربع با بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی و بزرگترین موزه جنوب غرب کشور امروز ۲۷ دی ماه با حضور استاندار خوزستان، معاون وزیر میراث فرهنگی ، فرماندار ایذه ، نماینده ایذه و باغملک در مجلس و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.
استاندار خوزستان در این افتتاحیه بیان داشت: اشکفت سلمان و کول فرح در ایذه شایستگی ثبت اثر جهانی را دارند  انتظار      می رود مسئولان ذیربط پیگیری و تلاش کنند که این امر محقق شود.

دکتر شریعتی گفت: بحث های میراثی و گذشته تاریخی و فرهنگی ما بر این همبستگی ملی و انسجام و وحدت ملی نقش بسیار اثربخشی خواهد داشت و نباید از این امر غافل باشیم بخش میراث فرهنگی یک فرصت بزرگ تمام نشدنی محسوب می شود برای اینکه همبستگی ملی و تمامیت ارضی حفظ شود و به امید خدا دشمنان این ملت که به دنبال تجزیه ایران هستند آرزوی خود را به گور خواهند برد.

وی بیان کرد: این منطقه ظرفیت بسیار زیادی در زمینه میراث فرهنگی دارد و با توجه به علاقه ای که مردم این منطقه دارند آن را مغتنم بشمارید و کمک کنید که این حوزه بیشتر فعال شود.

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: ایذه بین باستان‌شناسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طالبیان ایذه را به عنوان قلب تپنده تاریخ خوزستان نام برد و گفت: ما سالی یک اثر را می‌توانیم ثبت جهانی کنیم و ایذه به عنوان قلب تپنده تاریخ کشور و خوزستان در اولویت قرار دارد. در بحث ثبت جهانی ایذه ۲ نکته مهم باید مدنظر قرار گرفته شود که بخش اول ثبت اثر و بخش دیگر مدیریت آن است.

وی افزود : قطعا ایذه برگهای زرین کشف‌نشده‌ای دارد که کاوش و اکتشاف آنها می‌تواند به شناخت بهتر ما از خوزستان و ایران کمک کند.

 

۲۵