اجرای طرح شهر بدون دخانیات در ایذه/شهر و روستایی که در آن فروش ،عرضه و استعمال محصولات دخانی ضابطه مند شده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان ایذه اجرای طرح شهر بدون دخانیات در ایذه به ریاست حسین لامی زاده فرماندار شهرستان ایذه و با حضور معلم مدیرسلامت محیط و کارمعاونت بهداشتی و مرادحاصلی کارشناس معاونت بهداشت استان خوزستان و دیگر مسئولان ادارات ظهر امروز در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان خوزستان گفت: شهر ایذه از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان شهر پایلوت برای اجرای طرح شهر بدون دخانیات در استان خوزستان انتخاب شده است.

وی افزود:ابلاغیه ای به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده است تا بر طبق آن منطقه ای را به عنوان پایلوت برای برنامه ای ۵ ساله انتخاب کنند و در پایان با برنامه ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد شهری به عنوان عاری از دخانیات انتخاب شود.

معلم اظهار کرد :دانشگاه علوم پزشکی اهواز براساس موقعیت جغرافیایی، اجتماعی و جمعیتی که شهرستان ایذه داشت شهر ایذه و روستای پیان را بعنوان پایلوت در استان خوزستان انتخاب کرده است .

وی ادامه داد:ساماندهی مراکز عرضه و استعمال محصولات دخانی ضابطه مند شده تا هر سوپر مارکتی اقدام به فروش سیگار نکند و در شهر مراکز محدودی برای عرضه وجود داشته باشد یکی از اقدامات کنترلی در این زمینه است.

فرماندار ایذه در این جلسه گفت:شهرستان ایذه نسبت به سایر شهرستان های استان خوزستان به دلیل رعایت خود مردم و عملکرد مجموعه شورای سلامت و درمان در خصوص کنترل کرونا وضعیت بهتری دارد.

وی بیان داشت :اجرای برنامه شهر بدون دخانیات ،روستای بدون دخانیات برنامه بسیار خوبی است، دخانیات وسیگار دروازه آسیب های اجتماعی است شروع آسیب های بهداشتی با قلیان وسیگار است.

لامی زاده خاطر نشان کرد:ما آمادگی کامل را در شهرستان ایجاد خواهیم کرد و با تمام توان به سمت این پروژه خواهیم رفت پروژه های مردمی –مواظبت از نیروی انسانی ار مهمترین مولفه های انسان سازی است.

نماینده دولت در شهرستان ایذه گفت:فضای مجازی و رسانه ها پتانسیل خوبی برای فرهنگ سازی دارند ،هجوم رسانه ای و اگاه سازی عمومی در مورد مضرات استعمال دخانیات انجام و مصرف کنندگان به ترک دخانیات تشویق و تسهیلات لازم باید صورت بگیرد و انتظار می رود به تدریج شیوع استعمال دخانیات در این شهرستان با همکاری همه جانبه کاهش یابد.

در پایان جلسه مقرر شد همه مسئولان ادارات در راستای این طرح با دانشگاه علوم پزشکی اهواز همکاری کنند در مرحله اول طرح اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم اجرا می شود تا بتوانیم در آینده شهر ایذه را به عنوان شهری عاری از دخانیات در استان خوزستان معرفی کنیم.

۱۰۱