جلسه شورای کشاورزی شهرستان ایذه برگزار گردید

🔻به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان ایذه، جلسه شورای کشاورزی به *ریاست حسن نبوّتی سرپرست فرمانداری شهرستان* و دیگر اعضای جلسه با محوریت برداشت محصولات کشاورزی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

🔻مدیر جهاد کشاورزی ایذه در این جلسه سطح زیر کشت چهار محصول اصلی شهرستان را حدود ۴۹ هزار و۲۸۶ هکتار اعلام و گفت: از این مقدار ۲۴ هزار و ۷۰۰هکتار به کشت گندم، ۲۱هزار هکتار به کشت جو و ۳هزار و ۸۶ هکتار به کشت کلزا و ۵۰۰ هکتار به کشت عدس اختصاص یافته است.

🔻وی با بیان اینکه با شروع فصل برداشت، کمباین‌های غیر بومی نیز وارد شهرستان می‌شوند بیان کرد: با توجه به اهمیت سلامتی مردم، تمام رانندگان کمباین‌هایی که قصد فعالیت در ایذه را دارند قبل از شروع به کار غربالگری شده و تست‌ سلامتی در مورد ویروس کرونا برای آنها انجام خواهد شد.

🔻مهندس نوروزی از خرید گندم کشاورزان در پنج مرکز تعاونی‌ روستایی و یک مرکز سیلوی فلزی کارخانه آرد در شهرستان و یک مرکز خرید کلزا مربوط به تعاون روستایی سخن گفت و افزود: قیمت مصوب گندم معمولی در ازای هر کیلو مبلغ ۴هزار تومان و گندم دروم ۴هزار و ۲۰۰تومان می باشد که بعد از تحویل توسط کشاورز ۱۰۰۰ تومان تشویقی به قیمت اضافه میشود.قیمت خرید تضمینی کلزا نیز ۱۱۰۰۰هزار تومان می باشد.

🔻وی افزود: هماهنگی های لازم در خصوص پرداخت خسارت خشکسالی با صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز انجام شده است.

🔻 *سرپرست فرمانداری شهرستان ایذه بیان داشت*: سال ۱۴۰۰، سال “تولید، پشتیبانی‎ها، مانع زدایی‎ها” نامگذاری شده و برای تحقق این شعار باید به کلیه عوامل موثر در تولید توجه شود.

🔻نبوّتی با بیان اینکه، ضمن پشتیبانی از کشاورزان لازم است موانع پیش رو آنها برداشته شود، گفت: تولید کنندگان ما کشاورزان هستند که فصل برداشت محصولات آنها رسیده و موانعی پیش رو دارند ضمن اینکه این موانع را باید مرتفع کنیم در بعضی از امور هم پشتیبانی کنیم.

🔻رییس شورای کشاورزی شهرستان با بیان‌اینکه همه مسئولان در پشتیبانی از کشاورز‌ان اقدامات لازم را انجام‌دهند، گفت:تلاش شود سوخت مورد نیاز ماشین آلات کشاورزی تأمین شود، زیرا تامین سوخت مورد نیاز، برداشت را تسهیل می‌بخشد و یکی از پشتیبانی ها از بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

🔻وی افزود: خرید محصولات کشاورزی بصورت سه شیفت از کشاورزان صورت گیرد،‌تا کشاورز دغدغه زمان برداشت را نداشته و با خیال آسوده محصول برداشتی خود را به مراکز خرید تحویل دهد.

🔻نبوّتی تاکید کرد: بیمه کشاورزی با پشتیبانی از تولید، نهایت تلاش برای جذب حداکثری خسارات ناشی را خشکسالی را داشته باشد.

🔻نماینده دولت در شهرستان با بیان اینکه بخش عمده اشتغال شهرستان ایذه حوزه کشاورزی می باشد، افزود: باید به سمت و سوی رویم که نهایت حمایت و پشتیبانی را از کشاورزان که در واقع تولید کنندگان اصلی این شهرستان هستند داشته باشیم.

🔻وی با بیان اینکه گندم دروم بصورت تفکیکی خریداری می شود، گفت: اینگونه هم به کارخانه آسیب وارد نمیشود، هم ماوالتفاوت این محصول، سهم کشاورز می شود.

🔻نبوّتی عنوان داشت: تا پایان فصل برداشت، نیروی‌انتظامی، پلیس راهور، همکاری لازم جهت تسهیل روند عبور و مرور ادوات کشاورزی را داشته باشد.

🔻سرپرست فرمانداری شهرستان افزود: اداره راهداری با برنامه‌ریزی انجام شده، نهایت همکاری را در بحث شرکت های حمل و نقل داشته باشد.

🔻وی ادامه داد: محل خرید توسط اداره تعاون روستایی اطلاع رسانی و اکیپ هایی تشکیل و در مرکز خرید حضور داشته باشند که اختلالی در روند خرید ایجاد نشود.

🔻نبوّتی اضافه کرد: تعهد حمایت از کشاورز را بعنوان مسئولان شورای کشاورزی در خودمان تقویت کنیم و جهت خدمت به کشاورزان عزیز همت بیشتری داشته باشیم.

🔻مهندس نبوتی جهت حمایت از دامداران گفت: با جلوگیری از خروج علوفه از شهرستان نهایت همکاری با دامداران صورت گیرد.

🔻سرپرست فرمانداری شهرستان تاکید کرد :نسبت به اجرای مصوبات دقت لازم را داشته باشیم.

لینک عضویت کانال اخبار فرمانداری ایذه در پیام رسان سروش:↙️

*sapp.ir/farmandari.izeh*

 

۴۴